Morihei Ueshiba (1883 -- 1969) to jeden z największych mistrzów sztuk walki na świecie. Urodził się w Japonii, jako czwarte dziecko długoletniego członka władz wioski. Jako dziecko przejawiał duże zainteresowanie studiami religijnymi i filozoficznymi. W Tokio Ueshiba rozpoczął praktykę tradycyjnego jujutsu i kenjutsu.
W 1903 roku Morihei Ueshiba zgłosił się do wojska. Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej został wysłany do Mandżurii, będąc wówczas w randze kaprala. Do Japonii powrócił jako sierżant, awansowany za odwagę na polu walki. Zgodnie z legendą "potrafił wyczuć pocisk wycelowany w jego kierunku zanim jeszcze padł strzał" (jest to jedna z wielu opowieści o szczególnych umiejętnościach Senseia).
Ueshiba pobierał nauki u Kiyoichi Takagi (9 dan Kodokan judo) oraz u Nakai Masakatsu (jujutsu). Podczas swojego pobytu na Hokkaido spotkał Sokaku Takedę, mistrza Daito-ryu Aiki-jutsu, prawdopodobnie najważniejszej ze sztuk walki, z których Morihei Ueshiba stworzył swój własny styl.
W 1925 roku został wyzwany przez oficera marynarki i pokonał go bez walki. Zgodnie z legendą, czuł gdzie uderzy shinai, zanim jeszcze oficer wykonał ruch. Po tej walce doświadczył uczucia prawdziwego połączenia Ciała i Ducha, całkowitej jedności Wszechświata i Jednostki, uświadamiając sobie wyraźnie zasady, na których zbudował filozofię aikido. Po tym wydarzeniu zmienił nazwę swojego stylu z Aiki-Bujutsu (sztuka walki Aiki) na Aiki-Budo (droga walki Aiki).
W 1925 Morihei Ueshiba i jego sztuka walki zaczęły zdobywać popularność w Japonii; w 1930 roku jego styl został określony jako "idealne budo" przez Jigoro Kano, twórcę judo. Aż do wybuchu II wojny światowej Morihei Ueshiba nauczał, ciesząc się coraz większą popularnością. Rozpoczął budowę świątyni Aiki (Aiki Shrine) oraz dojo. Prace zostały zakończone w 1944 roku. Zmienił nazwę Aiki-Budo na Aikido ("droga harmonii ducha"). Morihei Ueshiba spędził na nauczaniu i prezentacjach ostatnie 19 lat swojego życia, aż do swojej śmierci 26 kwietnia 1969 roku.
Obecnie aikido należy do najszerzej znanych sztuk walki na świecie, a organizacja Aikikai zrzesza ponad 50 krajów.