Podstawy prawa Prawoznawstwo. Prawo konstytucyjne. Prawo administracyjne Mateusz Droba
- Autor:
- Mateusz Droba
- Wydawnictwo:
- C. H. Beck
- Ocena:
- Stron:
- 258
- Dostępny format:
-
PDF
Opis
książki
:
Podstawy prawa Prawoznawstwo. Prawo konstytucyjne. Prawo administracyjne
"Podstawy prawa" są pierwszą pozycją w nowej serii publikacji Wydawnictwa C. H. BECK - PLANSZE BECKA.
Seria ta opiera się na prezentacji wiadomości w tablicach, schematach i wykresach, stanowiących samodzielne całości, w dominującym układzie: jedno zagadnienie - jedna strona.
"Podstawy prawa" składają się z trzech części.
W pierwszej zaprezentowane zostały elementarne zagadnienia prawa, tradycyjnie zaliczane do przedmiotu: "Prawoznawstwo" lub "Wstęp do prawoznawstwa", znajdującego się w programie studiów prawniczych. Wiadomości te stanowią najczęściej także trzon przedmiotów prawnych nauczanych na kierunkach nieprawniczych w ramach "Podstaw prawa", "Elementów prawa" czy też "Encyklopedii prawa".
W części drugiej zaprezentowana została podstawowa materia prawa konstytucyjnego, a więc przede wszystkim tematyka zasad ustrojowych państwa, struktura i kompetencje organów państwowych, a także podstawowe zagadnienia polskiego prawa wyborczego.
Część trzecia zawiera wiadomości z zakresu części ogólnej prawa administracyjnego. Przedstawia pojęcia typowe dla administracji, charakteryzuje różne rodzaje podmiotów administracyjnych, formy działania administracji ze szczególnym uwzględnieniem aktów administracyjnych, a także elementy procedury administracyjnej.
Książka "Podstawy prawa" kierowana jest zarówno do studentów prawa, jak i słuchaczy kierunków nieprawniczych, umożliwia szybkie porządkowanie i systematyzowanie materiału. Walory opracowania pozwalają kształtować krąg potencjalnych Czytelników szeroko - czyniąc z nowej propozycji Wydawnictwa C. H. BECK uniwersalne opracowanie podstawowych wiadomości o prawie.
Wprowadzenie
Władysław Tatarkiewicz pisał niegdyś, że aby pewna treść przeszła z umysłu piszącego do umysłu czytającego, musi być dokonana pewna praca, a jest lepiej, gdy tę pracę wykona piszący. Praca autora niniejszego skryptu miała w przeważającej mierze charakter formalno-techniczny. Starałem się przede wszystkim dokonać możliwej do zaakceptowania syntezy prezentowanych zagadnień prawnych, nie tracąc jednak z pola widzenia jak największej ilości ich istotnych cech. Czy został osiągnięty w tej sferze rozsądny kompromis pomiędzy stopniem szczegółowości a przejrzystością opracowania, warunkowany także technicznymi możliwościami składu drukarskiego w określonym formacie, ocenią Czytelnicy.
Systematyka skryptu, grupowanie zagadnień w tabelach, zamykanie poszczególnych wiadomości w elementach graficznych, układanie ich w graficzno-słowne schematy ma na celu ułatwienie Czytelnikowi percepcji złożonej materii normatywnej. Zamiarem autora, służącym lepszej mnemotechnice, miało być także uwolnienie tekstu od formalizmu - większość zagadnień prezentowanych jest w formie tekstu wolnego, upodobnionego do swobodnej notatki, mającej za zadanie syntetyzować i uwypuklić istotę danej regulacji, instytucji, procedury prawnej. Prezentację teorii starałem się możliwie bogato ilustrować normatywnymi przykładami. Konstruując książkę korzystałem z klasycznych podręczników oraz opracowywałem źródłowe akty normatywne.
Publikacja składa się z trzech części. W Części I zaprezentowane zostały zagadnienia podstawowe prawa, tradycyjnie zaliczane do przedmiotu: "Prawoznawstwo" lub "Wstęp do prawoznawstwa", znajdującego się w programie studiów prawniczych. Wiadomości te stanowią najczęściej także trzon przedmiotów prawnych nauczanych na kierunkach nieprawniczych w ramach "Podstaw prawa", "Elementów prawa" czy też "Encyklopedii prawa". W Części II starałem się ująć podstawową materię prawa konstytucyjnego, a więc przede wszystkim tematykę konstytucyjnych zasad ustrojowych państwa, strukturę i kompetencje konstytucyjnych organów państwowych, a także podstawowe zagadnienia polskiego prawa wyborczego. Część III zawiera kanoniczne wiadomości z zakresu części ogólnej prawa administracyjnego, w szczególności przedstawia pojęcia typowe dla administracji, charakteryzuje różne rodzaje podmiotów administracyjnych, formy działania administracji ze szczególnym uwzględnieniem aktów administracyjnych, a także pewne elementy procedury administracyjnej.
Skrypt niniejszy kierowany jest w głównej mierze do studentów, tak studiów prawniczych, jak i kierunków nieprawniczych. Wydaje się, że poziom szczegółowości prezentowanych zagadnień pozwoli na szybkie porządkowanie i systematyzowanie materiału, przybliży materię prawoznawstwa, Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej oraz podstawowe zagadnienia ogólnego prawa administracyjnego. Pozostaje mi wyrazić nadzieję, że pozycja niniejsza spotka się z zainteresowaniem.
Mateusz Droba
Wybrane bestsellery
C. H. Beck - inne książki
Zamknij
Przeczytaj darmowy fragment
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@ebookpoint.pl
Książka drukowana

Oceny i opinie klientów: Podstawy prawa Prawoznawstwo. Prawo konstytucyjne. Prawo administracyjne Mateusz Droba
(0)