Recenzje:
Prowadzisz firmę lub do tego dopiero aspirujesz. Wiesz, że podobno warto zaistnieć z nią w mediach społecznościowych. Nie masz bladego pojęcia od czego jednak zacząć. W taki wypadku ta książka jest dla ciebie idealna. Opisze ci wszystko od podstaw krok po kroku wdrażając cię w arkana Facebooka, Twittera i You Tube, czyli aktualnie najpopularniejszych kanałów. Pokaże ci teorię i przykłady tego jak należy się tam zachowywać. Jeśli tego szukasz to jest to książka dla ciebie.

jakzarabiacpieniadze.com.pl Mateusz Kiszło


Ostatnio przeczytałem książkę „Twoja firma w social mediach – Podręcznik marketingu internetowego dla małych i średnich przedsiębiorstw„ napisaną przez Marcina Żukowski. Książka ma nie całe 190 stron i czyta się bardzo szybko. Język prosty i łatwo do przyswojenia i co najważniejsze reprezentuje nowe pokolenie. Daje się to odczuć po stylu oraz użytym języku. Przede wszystkim dla kogo jest ta książka. Dla każdego, kto jest zainteresowany głównie reklamą w social mediach i oczywiście nie tylko na Facebooku. Są dostępne również inne nawet, o których ja nie wiedziałem. Dlatego warto zajrzeć do książki, aby poznać te najważniejsze i poszukać inspiracji. W książce jest silny nacisk na marketing, który poprzez nakierowanie na media społeczne może przyczynić się, że nasza firma wyróżni się z tłumu. Kiedyś, aby się zareklamować to człowiek był skazany na radio, prasę i telewizję. Obecnie dzięki takim serwisom jak Facebook można dotrzeć do wielu klientów i w przypadku dobrze przemyślanej kampanii przy bardzo małym nakładzie pieniędzy. W dzisiejszym świecie kreatywność została podniesiona na wyższy poziom, gdyż nawet nie od zasobności portfela a co od pomysłu może zależy czy nasza reklama dotrze do milionów ludzi co przed erą Facebooka praktycznie nie było możliwe. Tradycyjne strony Internetowe nie miały takiego potencjału jak dzisiejsze serwisy społecznościowe. Dlatego tym bardziej warto zainteresować się sposobami na wykorzystanie social mediów. Co dała mi książka. Już wcześniej wiedziałem, że media społecznościowe są bardzo ważne, ale przeczytanie książki tylko utwierdziło mnie, że muszę jakoś się skupić na tych mediach w szczególności wybrać jakiś jeden i wyspecjalizować się. Dlatego postanowiłem bardziej zainteresować się Facebookiem i zainwestować w socialpilot*, gdzie wykupiłem podstawowe konto na rok i staram się właśnie w tym serwisie ustawiać wszystkie kampanie na Facebooku na wszystkich moich kontach. Dla kogo książka Książka jest dla każdego, ale w szczególny uwzględnieniu dla ludzi, którzy mają nikłe pojęcie o Social mediach w szczególności dla tych co muszą pytać się swoich dzieci co to jest Facebook. Podsumowanie Polecam przeczytać książkę, chyba że jesteś już specem od wykorzystania social mediów to wówczas ta pozycja może służyć jako uzupełnienie i pokazanie różnych ciekawych przykładów użycia social mediów w reklamie. Pozycja raczej dla tych, co mają małe pojęcie o Facebooku, G+ czy Twitter.

moneygrabbing.co.uk Radosław Salak


Książka "Twoja firma w social mediach" powinna zachęcić nawet najbardziej sceptycznych.

Takie zadanie postawił sobie autor ? Marcin Żukowski, doświadczony praktyk na co dzień pracujący w agencji interaktywnej Mint Media. Skierował swoją książkę do szefów i odpowiedzialnych za promocję małych i średnich przedsiębiorstw. Nie wszyscy z nich to młodzi startupowcy, świetnie czujący internet. Wielu wywodzi się ze starszego pokolenia, które do końca jeszcze do internetu nie jest przekonane. I do nich właśnie pisze autor, pokazując, że media społecznościowe to nie tylko coś, w co bawią się ich dzieci, ale potężne i skuteczne narzędzie komunikacji biznesowej firmy.

Stare a nowe media

Pierwsza część książki Twoja firma w social mediach ma za zadanie zaznajomić czytelnika z mediami społecznościowymi - ich historią, zasadami funkcjonowania czy różnymi typami serwisów. Porównuje je ze "starymi" mediami typu prasa, radio czy telewizja. Podkreśla, że choć na media społecznościowe stać nawet małe podmioty (co z mediami tradycyjnymi nie zawsze było możliwe), działania w nich prowadzone nie są całkowicie bezkosztowe. Pokazuje również, w których obszarach biznesu media społecznościowe mogą pomóc.

Najpierw obserwuj, potem działaj

Media społecznościowe wymagają też starannego przygotowania - przeanalizowania swoich grup docelowych, ale również poobserwowania specyfiki komunikacji w tym kanale, w czym dobrze pomaga monitoring mediów. Autor charakteryzuje niektóre narzędzia monitoringu mediów dostępne na polskim rynku - Brand24, Newspoint, Sentione i porównuje je ze sobą.

Najpopularniejsze platformy social media

Spora część książki Twoja firma w social mediach to przegląd platform społecznościowych i ich możliwości marketingowych - zarówno pod kątem publikowania treści, prowadzenia własnych profili jak również współpracy z liderami opinii. Autor zaczyna od Facebooka, przechodzi do Twittera i YouTube, omawia współpracę z blogerami i youtuberami. Charakteryzuje również serwis Pinterest i serwisy mikrowideo takie jak Snapchat i Vine. Przygląda się też mediom społecznościowym dla profesjonalistów - GoldenLine, LinkedIn i Slideshare. Na koniec próbuje przewidzieć najważniejsze trendy związane z mediami społecznościowymi.

Oko praktyka

Książkę "Twoja firma w social mediach" przeczytałam dość szybko - jej zaletą jest lekki i przystępny sposób pisania. Czytelnik znajdzie tu przede wszystkim praktyczne spostrzeżenia i wskazówki, co jest dużą zaletą wydawnictwa. To czego mi natomiast brakowało, to zrzutów z omawianych przykładów (wiem, wiem, koszty, prawa autorskie, itp.) i bibliografii (odesłania pojawiające się w tekście odsyłają głównie do artykułów z internetu). Książkę poleciłabym początkującym ? dokładnie tym osobom, które jako grupę docelową określił sam autor, a także studentom. Za książkę dziękuję wydawnictwu Helion.

annamiotk.pl Anna Miotk


"Twoja firma w social mediach" to książka, która pomoże Ci nabyć odpowiednią wiedzę do tego, aby móc dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.  Założeniem jest nabycie nowych, potencjalnych klientów dla naszej firmy. Książka Marcina Żukowskiego to fajny poradnik marketingu internetowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. 
 
Marcin pisze prosto i mądrze. Lekki język pozwala fajnie i bezproblemowo przyswoić wiedzę zawartą w książce. Po przeczytaniu już czterech rozdziałów, czytelnik, który posiada własną firmę dostanie odpowiedź na pytanie dlaczego warto wprowadzić swoją firmę na media społecznościowe. 
Autor pomaga w rozpoczęciu działań marketingowych. Dodatkowo zachęca czytelnika do przemyślenia i opracowania własnej koncepcji. Zwraca też uwagę na różne narzędzia, które ułatwiają stawianie pierwszych kroków na różnych portalach, nie tylko na facebooku. Marcin dokonuje też rzetelnego przeglądu serwisów, dzięki czemu nie jest to książka o samym facebooku czy instagramie. Opisuje tutaj także działanie innych portali takich jak Pinterest, YouTube czy LinkedIn. Znajdziecie też sporą wiedzę z zakresu SEM. Dowiecie się z jakich narzędzi można skorzystać, aby od początku działać efektywnie. 
 
Marcin jest praktykiem, przez co jego książka jeszcze bardziej nabiera wiarygodności. Pisze też w wielu sprawach dość ogólnie jednak możemy sporo się dowiedzieć. Książka na pewno szybko nie straci swojej ważności. 
 
Lektura dała mi zastrzyk energii do jeszcze lepszego działania i zdałam sobie sprawę z popełnianych błędów. Jeśli więc i Wy chcecie poznać tajniki działania mediów społecznościowych to serdecznie zachęcam Was do lektury. Jeśli tak jak ja zaczynacie dopiero swoją przygodę z e-marketingiem to musicie przeczytać. Bardzo dobra lektura na początek.

MRS WIERZBICKA Paulina Wierzbicka


Wraz ze wzrostem popularności i znaczenia mediów społecznościowych w naszym codziennym życiu, na rynku zaczęły pojawiać się książki zgłębiające tajniki social media, których poznanie mogłoby pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszej firmy. Prostszym językiem – to książki traktujące o marketingu internetowym. W lutym bieżącego roku na półkach w księgarniach pojawiła się kolejna tego typu pozycja – „Twoja firma w social mediach. Podręcznik marketingu internetowego dla małych i średnich przedsiębiorstw” autorstwa Marcina Żukowskiego. Ostatnio wpadła ona w moje ręce, a z racji tego, że bardzo lubię branżowe lektury, nie mógłbym jej nie przeczytać. Dla Was – krótka recenzja.

Autorze, kim jesteś?

Treść, treścią, ale autor także jest ważny. Marcin Żukowski to cyfrowy tubylec, account manager w jednej z interaktywnych agencji, w której opiekuje się kluczowymi klientami. To aktywny działacz IAB Polska, autor branżowych artykułów, wykładowca na Uczelni Łazarskiego, założyciel fundacji Cyfrowi Tubylcy. Ma więc wiedzę i doświadczenie, którym postanowił podzielić się z Czytelnikami.

Jest dla Ciebie nadzieja!

Książka rozpoczyna się dwoma dość nieoczywistymi cytatami. Pierwszy z nich pochodzi z biblijnej „Przypowieści o talentach”, drugi – z „Ojca Chrzestnego”. Dlaczego autor zdecydował się na ich zastosowanie? Odpowiedź znajdziecie w tekście, nie chcę zdradzać szczegółów. Powiem tylko, że z uzasadnieniem zgadzam się w stu procentach! We wstępie podręcznika przeczytamy:
Przed nastaniem ery mediów społecznościowych szanse małych i średnich przedsiębiorców na zaistnienie na rynku były znacznie mniejsze niż obecnie. Nie mieli bowiem dostępu do narzędzi marketingu i promocji – były one dla nich zbyt drogie. Koszty promocji w telewizji, prasie czy radiu były (i nadal są) ponad możliwości wielu firm. Media społecznościowe zmieniły ten stan rzeczy. Dziś do konsumentów można skutecznie dotrzeć za znacznie mniejsze pieniądze. Nie ma już bariery wejścia, która uniemożliwia efektywny marketing. Zmieniły się podstawy funkcjonowania marketingu i sprzedaży

Rady, rady i jeszcze raz rady

Owszem, zmieniły się i każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę. Po krótkim wstępie, w którym przybliżona jest nawet historia internetu (ale w bardzo, bardzo krótki sposób – nie przestraszcie się tym!), Żukowski od razu przechodzi „do rzeczy” – daje rady, jak przejść od koncepcji do działania, czyli jak przygotować i wdrożyć strategię marketingu internetowego. Na co zwrócić uwagę, a czego unikać. Dowiemy się między innymi, jak przeprowadzić skuteczną analizę rynku, jak przeprowadzić (i wykorzystać!) monitoring mediów, czy jak efektywnie prowadzić obsługę klienta w social media. Warto to przeczytać. Naprawdę.

Media społecznościowe bez tajemnic

Kolejny rozdział książki jest poświęcony przeglądowi narzędzi, które możemy wykorzystać w marketingu internetowym. Żukowski dosyć skrupulatnie opisuje specyfikę danych mediów i narzędzia, które można w nich wykorzystać, by świat usłyszał o naszej firmie. Nie znajdziemy tu jedynie informacji o Facebooku i Twitterze, ale także między innymi o – coraz popularniejszym – video marketingu, blogosferze, czy marketingu na LinkedIn i wykorzystaniu Slideshare. Dla wszystkich zainteresowanych nowymi trendami – tak, znajdziecie tu informacje o Snapchacie! W książce opisany jest także Vine, ale Żukowski nie mógł przecież przewidzieć, jak potoczy się jego historia.

Dla przedsiębiorców i nie tylko

Jak sam tytuł wskazuje książka adresowana jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą połączyć swój biznes z mediami społecznościowymi. Jednak nie tylko oni znajdą tu coś dla siebie – polecam wszystkim tym, którzy interesują się social media i marketingiem internetowym. Żukowski ma niebywale lekkie pióro i przysięgam – 190 stron lektury pochłoniesz w mgnieniu oka.

dailyweb.pl Marcin Lewandowski; 2016-11-07


Media społecznościowe mają się do tych tradycyjnych jak małe firmy do wielkich korporacji. Facebook, Twitter, Instagram - to narzędzia szybkie, bezpośrednie i pozbawione zadęcia. Twoja firma też taka jest, prawda? Może nie pracują dla Ciebie rzesze ludzi. Może Twoje biuro nie przypomina realizacji marzenia architekta. Może nie dysponujesz milionowym budżetem na reklamę... ale masz jedną, zasadniczą przewagę nad wielką korporacją, w której cieniu cichutko rozwijasz swój biznes - jesteś elastyczny!

Miesięcznik Benefit