ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

    Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz - zawiera zmiany wchodzące w życie 15.8.2015 r

    (ebook) (audiobook) (audiobook)
    Wydawnictwo:
    C. H. Beck
    Ocena:
    Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
    Stron:
    1228
     
    PDF
    Rewolucyjne zmiany w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Praktyczne podejście!

    Komentarz zawiera zmiany z ustaw: o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Publikacja nie tylko uwzględnia najbardziej aktualny stan prawny, ale także prezentuje kilka stanów prawnych biorąc pod uwagę obowiązujące w tym zakresie reguły intertemporalne i wynikające stąd potrzeby praktyków.

    Prof. dr hab. Marek Wierzbowski o najnowszym komentarzu
    oraz nowelizacji ustawy Prawo o postępowaniuprzed sądami administracyjnymi:

    W publikacji uwzględniono najnowsze zmiany ustawy:

    Wprowadzone ustawą z 10.1.2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw.

    Zmiany dostosowujące, mające na celu usprawnienie funkcjonowania e-administracji. Chodzi między innymi o wprowadzenie rozwiązania, w którym mechanizmy elektronicznego zarządzania dokumentacją mają wesprzeć dotychczasowy sposób prowadzenia akt sprawy sądowej; zapewnienie stronie postępowania dostępu on-line do akt sprawy; zapewnienie możliwości składania pism procesowych w formie dokumentu elektronicznego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi; uregulowanie kwestii doręczania e-pism przez sądy administracyjne (przy czym konieczne będzie spełnienie trzech przesłanek dopuszczalności elektronicznego doręczenia, musi nastąpić: żądanie strony, zgoda strony, złożenie do sądu pisma w formie dokumentu elektronicznego). Zmiany obowiązywać będą od 11 lutego 2017 r. i zostały już zasygnalizowane w komentarzu.

    Wprowadzone ustawą z 9.4.2015 r. o zmianie ustawy- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, które wchodzą w życie 15.8.2015 r.

    Zmiany wprowadzające zaplanowaną, głębszą reformę systemu sądowej kontroli administracji publicznej, mające na celu usprawnienie, uproszczenie i zapewnienie szybkości postępowania przed sądem administracyjnym, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji. W szczególności zmiany dotyczą zwiększenia zakresu orzekania reformatoryjnego przez Naczelny Sąd Administracyjny (art. 188), wyposażenia wojewódzkiego sądu administracyjnego w uprawnienia merytorycznego orzekania w przypadku kontroli decyzji i postanowień administracyjnych (art. 145a), wprowadzenia uprawnień samokontrolnych sądu pierwszej instancji, które umożliwiają uwzględnianie skarg kasacyjnych (art. 179 § 2), rozszerzenia uprawnień orzeczniczych referendarzy sądowych (art. 30 § 2, art. 49 § 4, art. 79 § 4, art. 128 § 2, art. 234 § 4), wprowadzenia możliwości zawiadamiania stron o wniesieniu skargi i możliwości złożenia wniosku o przystąpienie do postępowania sądowoadministracyjnego przez obwieszczenie, w przypadku skarg na akty podejmowane w postępowaniach z udziałem znacznej liczby stron, prowadzonych na podstawie ustaw specjalnych (art. 33), czy też rozszerzenia zakresu spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie uproszczonym (art. 119 pkt 3 i 4).

    Ponadto, zmiany obejmą kwestię określenia przesłanki wyłączenia sędziego (art. 18 pkt 6a), a także wprowadzenia konstrukcji umożliwiającej rozpoznanie przez sąd skargi pomimo uchybienia terminu do wezwania organu administracyjnego do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3). Proponowane zmiany mają na celu ograniczenie zjawisk związanych z odwlekaniem w czasie procesu sądowej kontroli i rozstrzygania spraw administracyjnych.

    Komentarz zawiera szczegółowe omówienie
    wszystkich instytucji występujących w ustawie.
    W szczególności:

    • przepisy dotyczące składu sądu i wyłączenia sędziego,
    • przepisy dotyczące stron, uczestników postępowania oraz pełnomocników,
    • zagadnienia związane z postępowaniem przed wojewódzkim
      sądem administracyjnym, w tym m.in. doręczenia i terminy, a także z postępowaniem mediacyjnym i uproszczonym,
    • zagadnienia poświęcone środkom odwoławczym,
    • uchwały NSA,
    • wznowienie postępowania,
    • skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia,
    • wykonywanie orzeczeń sądowych,
    • postępowanie w razie zaginięcia lub zniszczenia akt,
    • postępowanie w obrocie zagranicznym,
    • koszty postępowania.

    Wybitny skład redakcyjny i autorski z udziałem przedstawicieli doktryny i praktyki (w tym sędziów NSA i WSA) oraz bardzo liczne odwołania do orzecznictwa i piśmiennictwa z prezentowanego zakresu gwarantują wysoki walor praktyczny prezentowanej publikacji.

    Redaktorzy naukowi komentarza:


    Prof. dr hab. Roman Hauser

    Prezes Naczelnego Sądu
    Administracyjnego,
    Przewodniczący Krajowej Rady
    Sądownictwa, profesor w
    Katedrze Postępowania
    Administracyjnego na Wydziale
    Prawa i Administracji UAM.


    Prof. dr hab. Marek Wierzbowski

    Długoletni Prezes Rady Giełdy
    Papierów Wartościowych, obecnie jej
    Wiceprezes, Prezes Sądu Izby Domów
    Maklerskich, profesor nauk prawnych,
    kierownik Katedry Prawa
    i Postępowania Administracyjnego
    Wydziału Prawa i Administracji UW,
    radca prawny.

    Wybrane bestsellery

    C. H. Beck - inne książki

    Zamknij

    Wybierz metodę płatności

    Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint