ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

    Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

    (ebook) (audiobook) (audiobook)
    Autor:
    Dionisios Sturis
    Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji Dionisios Sturis - okładka ebooka

    Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji Dionisios Sturis - okładka ebooka

    Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji Dionisios Sturis - okładka audiobooka MP3

    Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji Dionisios Sturis - okładka audiobooks CD

    Wydawnictwo:
    WAB
    Ocena:
    Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
    Stron:
    285
    Dostępne formaty:
    ePub
    Mobi

    Jak Polacy dali uchodźcom z Grecji drugi dom.

    Dla wielu krajów w Europie koniec drugiej wojny światowej nie oznaczał końca wojennego koszmaru. Jedne z najkrwawszych, bratobójczych walk toczyły się w Grecji. W ich wyniku tysiące członków komunistycznej partyzantki i ich rodzin musiało uciekać z kraju i szukać schronienia w państwach bloku wschodniego.
    Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których kilkanaście tysięcy przyjęły polskie władze pod koniec lat 40. XX wieku. Tworzy portret ludzi oderwanych od swojej ziemi i swojej kultury, świadomych, że powrót do ojczyzny - przynajmniej przez jakiś czas - będzie dla nich niemożliwy, próbujących odnaleźć się w nowym miejscu.
    Nowe życie to także portret Polaków gotowych, mimo własnych problemów politycznych i ekonomicznych, wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji. W tej rzetelnie udokumentowanej, a jednocześnie bardzo intymnej historii Sturis przypomina prawdy, o których wiele osób zdaje się dziś nie pamiętać, choćby taką, że korzyści z przyjmowania uchodźców dotyczą nie tylko ich samych, ale także goszczącego ich kraju.

    Z recenzje poprzednich książek autora:
    (O Gorzkich pomarańczach)
    Fascynująca wyprawa w kłębowisko problemów dzisiejszej Grecji i równocześnie brawurowa opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości autora. Reportaż w najgłębszym stopniu zaangażowany i empatyczny, otwarty i nieprzewidywalny ze względu na niezwykłą polsko-grecką perspektywę. Dla chcących zrozumieć dzisiejszą niespokojną Grecję - lektura niezbędna i konieczna.
    Roman Kurkiewicz

    (O Gdziekolwiek mnie rzucisz)
    Wyspy, zwłaszcza nieduże i trochę zmurszałe od nadmiaru historii, są zawsze ciekawe - to maleńkie zwierciadła, w których przegląda się wielki świat. Sturis znakomicie wykorzystuje tę różnicę skali, w losach skrawka ziemi na Morzu Irlandzkim dostrzegając globalne procesy: migracje, śmierć tradycyjnych kultur, konserwatywny opór przed zmianami. Najważniejsze jest jednak to, że potrafi o tym wszystkim opowiadać w tonacji niemal intymnej.
    Piotr Kofta

    Dionisios Sturis (1983) - urodzony w Grecji polski dziennikarz i reporter. Obecnie pracuje w radiu TOK FM, gdzie zajmuje się tematyką zagraniczną. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Rządu Greckiego. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty, demonstracje i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy oraz nominację do nagrody Grand Press za reportaż radiowy. Jego debiutancką książkę Grecja. Gorzkie pomarańcze (W.A.B. 2013) nominowano do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. W 2015 nakładem W.A.B. ukazała się druga książka autora, Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania.

    Wybrane bestsellery

    Dionisios Sturis - pozostałe książki

    WAB - inne książki

    Zamknij

    Wybierz metodę płatności

    Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint