Recenzje:
Gdyby 10 lat temu, programista aplikacji sieciowych przeniósł się w czasie i wylądował w 2015 roku, to zapewne widząc Node.js mógłby doznać szoku (chyba że wcześniej zobaczyłby, kto wygrał Eurowizję w 2014 r, wtedy już nic nie mogłoby go zaskoczyć:)). Jak to się stało, że javascript, używany raczej do drobnych zastosowań po stronie klienta, rozwinął się na tyle, że przy pomocy tego języka (wykorzystując platformę Node.js), można stworzyć kompletny serwer www. A jednak takie są fakty, Node.js jest potężnym narzędziem w rękach programistów JS’a, które zdobywa coraz większą popularność. Dzięki książce „Node.js w akcji”, możemy zagłębić się w fascynujący świat tej platformy, tworząc nowoczesne aplikacje sieciowe.

Na początku warto napisać kilka słów o autorach, którymi są Mike Cantelon, Marc Harter, TJ Holowaychuk oraz Nathan Rajlich. Są to prawdziwi weterani społeczności skupionej wokół Node.js, którzy brali/biorą czynny udział w rozwoju tej platformy. Na przykład, TJ Holowaychuk jest autorem kilku framework’ów (m.in bardzo popularny Express) dla Node’a, więc mamy tutaj do czynienia z ludźmi, którzy dokładnie wiedzą o czym piszą. Mało tego, że świetnie znają wszystkie niuanse techniczne, które prezentują w swojej książce, ale również przekazują ideologię opisywanej platformy, m.in. do czego się ona nadaje, a do czego nie. Dodatkowo, uczestnicząc w rozwoju Node’a, autorzy byli na bieżąco ze wszystkimi zmianami w platformie, dzięki czemu książka w chwili premiery nie była przedawniona i jej aktualność zbytnio nie ucierpiała, nawet w przypadku późniejszej premiery w naszym kraju.

„Node.js w akcji” rozpoczyna się od typowego wstępu, oraz podstaw programowania asynchronicznego i samej platformy Node.js, na przykładzie prostej aplikacja czatu (czat to chyba najpopularniejszy przykład aplikacji asynchronicznej, w każdej książce o tej tematyce musi się znaleźć:)). Same przykłady poparte są sporą ilością kodu, ale co ciekawe, autorzy bardzo często (przynajmniej w pierwszych rozdziałach książki), sięgają po różne diagramy, schematy blokowe, obrazujące opisywane mechanizmy. Duży plus za to, takie wizualizacje niezwykle ułatwiają zrozumienie czytanych treści.

W kolejnych rozdziałach, autorzy konsekwentnie budują serwer www, opisując kolejne elementy Node.js, zaczynając od ogólnych podstaw działania takiego serwera, poprzez sposoby obsługi żądań, mechanizmy przechowywania danych, kończąc na wykorzystaniu popularnych i funkcjonalnych framework’ów, takich jak Connect i Express. Szczególnie temu drugiemu zostało poświęcone bardzo dużo miejsca, czyniąc książkę świetnym źródłem wiedzy o tym systemie. Gdy mamy już działającą aplikację serwera, możemy napisać do niej testy (osobny, choć niezbyt obszerny rozdział). W książce znajdziemy również rozdział dotyczący szablonów – autorzy przedstawiają nam trzy silniki: EJS, Mustache i Jade. Ze względu na niewielką objętość, możemy potraktować ten fragment jako wstęp do zagadnień szablonów w JS’ie, ale siłą rzeczy ta tematyka nie jest głównym zagadnieniem opisywanej książki. W końcowych fragmentach „Node.js w akcji”, autorzy udzielają nam szereg cennych wskazówek, na temat wdrożenia produkcyjnego budowanych aplikacji.

Nie samym serwerem www żyje programista Node.js. W końcowej części książki, autorzy serwują nam rozdział dotyczący biblioteki Socket.IO, umożliwiającej stworzenie asynchronicznego serwera, do całkiem innych zastosowań, niż obsługa ruchu http. Świetny i mega przydatny rozdział, pokazujący jak szerokie zastosowanie może mieć Node.js. Całość książki uzupełniają rozdziały/dodatki o tym, jak zainstalować Node’a, debugować w nim błędy, a także opublikować własny pakiet. Część dodatkowych informacji przyda się na pewno, czyniąc z pozycji kompleksową „biblię” dla programistów sieciowych, którzy zamierzają wykorzystać platformę Node.js.

Podsumowując, jeśli jesteś programistą aplikacji sieciowych i chcesz korzystać z platformy Node.js, to książka „Node.js w akcji” jest stworzona dla Ciebie. Zawiera ona solidną dawkę konkretnej wiedzy na temat Node’a, popartą bezcennymi informacjami i wskazówkami, pochodzących bezpośrednio od osób rozwijających tę technologię. Jeśli traktujesz Node’a  jako ciekawostkę i chciałbyś tylko poczytać coś o tej platformie, to lektura recenzowanej książki raczej nie okaże się zbyt ciekawa.

itbooks.pl Karol Kubuś