Recenzje:
Harold Davis jest uznanym fotografem, jego prace były wielokrotnie nagradzane. Chętnie dzieli się doświadczeniem na łamach swoich książek. A napisał ich już kilkanaście. Wydawnictwo Helion wydało dziewięć jego książek, z czego siedem z serii Kreatywna fotografia.

Chyba każda osoba dysponująca aparatem fotograficznym próbowała swoich sił w fotografii krajobrazowej. Efekty często były różne, przeważnie niezadowalające. Majestatyczne góry na zdjęciu nie budziły ani grozy, ani zachwytu. Morze było szaro-bure, a nie rozświetlone. A atmosfera miejsca gdzieś uleciała. Harold Davis we wstępie do swojej książki zacytował Anselma Adamsa, mistrza fotografii krajobrazowej, który powiedział: "Fotografia krajobrazowa jest największym sprawdzianem dla fotografa i często źródłem największego rozczarowania" (s. 8) . Akurat zbliża się sezon wakacyjny, warto więc sięgnąć po przewodnik po tajnikach fotografii krajobrazowej. Książka Harolda Davisa podzielona jest na części ze względu na omawianą tematykę. Przez kilka pierwszych rozdziałów autor snuje rozważania o krajobrazach: tych rozległych i tych miniaturowych, bajecznych, z motywem drogi. Następną część książki poświęcił zagadnieniom technicznym i sprzętowym. W kolejnych rozdziałach uczy jak fotografować różne miejsca: góry, morze, miasta, jak sfotografować człowieka na tle krajobrazu, jak wykorzystać odbicia. Ostatnia część poświęcona jest procesowi postprodukcji. W książce zamieszczono zdjęcia autorstwa Harolda Daviesa.

Pierwsze co od razu rzuciło mi się w oczy to fantastyczne fotografie. Pod każdym zamieszczono informację: co przedstawia, gdzie zostało zrobione, o jakiej porze, a także dane techniczne, czyli ISO, przysłonę, czas. Dzięki tym wiadomościom mamy gotową receptę na zrobienie podobnego zdjęcia. W końcu jednak zagłębiłam się w treść, zastanawiając się, czy można nauczyć się fotografii krajobrazu z książki. Odpowiadam, z tej książki można. Autor dokładnie instruuje: jak patrzeć na krajobraz; jakie ujęcia powinno się zrobić, aby oddać klimat miejsca; czego unikać, a na co zwrócić uwagę. Jego entuzjazm jest zaraźliwy. Nabrałam ochoty, aby wyjść w plener jeszcze przed świtem i być świadkiem wschodu słońca. Książka jest też kopalnią pomysłów na ciekawe zdjęcia. I wcale nie trzeba jechać w odległe miejsca. Wystarczy pojechać na pobliską łąkę i poczekać na tęczę, która może pojawić się po burzy. Bo nie chodzi tylko o zrobienie dobrej fotografii, ale przede wszystkim o kontakt z naturą. Książka podoba mi się bardzo zarówno pod względem wizualnym, jak i treściowym. Gdybym miała wystawić ocenę to było by to 4+. Dlaczego nie 5? Dlatego że część poświęcona obróbce zdjęć, nie jest zbyt obszerna. Są tu zamieszczone informacje: jak ręcznie stworzyć obraz HDR, jak wykonać konwersję na zdjęcie czarno-białe oraz jak wyostrzyć obraz w trybie LAB. Moim zdaniem trochę za mało informacji. Nie ma nic o podstawowej obróbce zdjęcia, czyli o kadrowaniu, świetle i kontraście. Pomimo tego mankamentu książka na stałe znalazła miejsce na mojej półce z "literaturą fachową". Myślę, że jeszcze nie raz do niej sięgnę, aby poszukać źródeł inspiracji i przypomnieć sobie niektóre porady. Polecam!

ateliora.com Iwona Zielińska – Frołow


Dzięki tej książce błyskawicznie opanujesz niezbędną teorię, a liczne przykłady natchną cię do własnych eksperymentów. Twoje zdjęcia z kolejnych wyjazdów będą nareszcie inne! W trakcie lektury dowiesz się, ja1 wybrać sprzęt, jaki wpływ na fotografowanie mają pogoda czy pora roku oraz jak wykorzystać technikę HD by uzyskać godne podziwu efekty. Znajdziesz tu także wyczerpujące informacje o tym, na co należy zwróci szczególną uwagę przy fotografowaniu gór, pustyni, krajobrazów morskich i miast. Ta książka odmieni Two zdjęcia! Sięgnij po niekonwencjonalne rozwiązania i twórz zapierające dech w piersiach, niezapomniane zdjęcia krajobrazów!

Computer Arts 2012-05-01