Recenzje:
Technologia Ajax powo¬li zdobywa sobie stałe, wysokie miejsce w arsenale webmasterskich środków wyrazu. Dzieje się tak pomimo faktu, że sama w sobie stanowi jedynie połączenie od dawna znanych rozwiązań, jak JavaScript, DOM (obiektowy model dokumentu), metody XMLHttpReguest służącej do pobierania danych z serwera i oczywiście CSS. Z drugiej strony być może właśnie dla¬tego Ajax tak szybko zdobył serca i umysły internetowych programistów.

"80 sposób na Ajax" Bruce’a Perry’ego to książka bardzo praktyczna, wolna od zbędnej teorii i nastawiona na osiągnięcie konkretnych rezultatów. Zawiera 80 przydatnych rozwiązań napi¬sanych w Ajaksie. Od bardzo prostych, jak dynamiczne pobieranie danych teksto¬wych i liczbowych lub wy¬syłanie do serwera danych z formularzy, aż po bardziej zaawansowane, do których można zaliczyć pracę z API Google Maps, wyświetlanie danych o pogodzie, czy też tworzenie własnego czytnika kanałów RSS.

Chociaż samo zastosowanie Ajaksa zostało w książce wytłumaczone od podstaw, wymaga ona jednak od czytelnika choćby średniego rozumienia języka Java¬Script. Autor najczęściej nie tłumaczy różnych konstrukcji tworzonych w JS. Cecha ta może być, w zależności od sytuacji, zarówno wadą, jak i zaletą. Z jednej strony początkujący programiści niewiele wyniosą z jej lektu¬ry, a z drugiej osoby bardziej zaawansowane nie będą musiały przedzierać się przez mnóstwo zbędnych opisów i teoretycznych wykładów. W księgarniach dostępnych jest sporo pozycji wykładają¬cych podstawy JavaScriptu, więc nie powinno to być dużą przeszkodą.

Co ważne, w książce "80 sposobów na Ajax" omówiono korzystanie z popularnych bibliotek programistycznych: Proto¬type, Rico czy Script.aculo.us, choć osobiście brakuje mi informacji o niezwykle lekkiej i szybkiej bibliotece jQuery. Pomimo tego książka zasługuje na uznanie i jest wartą polecenia lekturą, szczególnie jeżeli lubisz programować w JavaScript i chcesz dowiedzieć się cze¬goś więcej na temat Ajaksa. Całość jest na piątkę, ale za wspomniane wcześniej drobne niedociągnięcia daję minus.

Internet Maker 04/2007