ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Stephen E. Ambrose
  Okładka książki/ebooka Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera

  Okładka książki Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera

  Okładka książki Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera

  Okładka książki Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera

  Wydawnictwo:
  Magnum
  Ocena:
  6.0/6  Opinie: 1
  Stron:
  340
  3w1 w pakiecie:
  PDF
  ePub
  Mobi

  Zawierucha wojenna widziana oczami żołnierzy 

  Kompania braci to fascynująca książka historyczna opowiedziana słowami ludzi, którzy w pamiętny D-Day lądowali na plaży w Normandii. Stephen. E. Ambrose spędził mnóstwo czasu wertując zapiski i relacje żołnierzy z Kompani E 506 Pułku 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Jeździł po całym kraju kolekcjonując wspomnienia weteranów wojennych, którzy tam służyli. Dzięki jego ciężkiej pracy otrzymaliśmy rzetelny i zarazem barwny obraz wydarzeń II wojny światowej, widziany oczami zwykłych żołnierzy, którzy musieli się przystosować do nowej makabrycznej rzeczywistości. Chłopcy od 17 do 25 lat musieli porzucić swoje dotychczasowe spokojne życie, aby przechodzić przez kolejne szkolenia i w końcu uczestniczyć w swojej pierwszej misji. W trakcie czytania możemy zaobserwować zmiany, które w nich zachodziły od beztroskiej odwagi i poczucia nietykalności do realnej obawy o własne życie. Jest to również opowieść o braterskiej przyjaźni, poświęceniu i męstwie.  To właśnie w tej kompanii służył żołnierz, którego losy stały się kanwą scenariusza filmu Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga. Na podstawie książki Steven Spielberg i Tom Hanks wyprodukowali dziesięcioodcinkowy serial Kompania braci dla telewizji HBO.

  (…) Ludzie do kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej (506 pps) 101 Dywizji Powietrznodesantowej (101 DPD) przybywali z najróżniejszych środowisk, z najrozmaitszych części kraju. Wśród nich i farmerzy, i górnicy, i ludzie gór, i Południowcy. Niektórzy przerażająco biedni, inni z klasy średniej. Był jeden harwardczyk, jeden absolwent Yale i dwóch z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Tylko jeden służył jako żołnierz przed wojną, a paru przyszło z Gwardii Narodowej lub rezerwy. Reszta była obywatelami w mundurach — armią z poboru.
  Spotkali się latem 1942 roku, kiedy Europejczycy kończyli trzeci rok wojny. Do wiosny 1944 roku stali się elitarną kompanią lekkiej piechoty powietrznodesantowej. Rankiem 6 czerwca, w dniu lądowania w Normandii, w swojej pierwszej walce kompania E zdobyła i unieszkodliwiła baterię niemieckich haubic 105 mm, trzymającą w szachu odcinek desantowy Utah. Nacierali na Carentan, walczyli w Holandii, bronili Bastogne, prowadzili kontrofensywę w Ardenach, toczyli boje o Nadrenię i zajęli kwaterę Hitlera, Orle Gniazdo w Obersalzbergu. Za sławę zapłacili stratami w wysokości stu pięćdziesięciu procent stanu etatowego. W szczytowym okresie sprawności bojowej, w Holandii w październiku 1944 roku i w Ardenach w styczniu 1945 roku, śmiało mogli się równać z najlepszymi na świecie (…)

                                                                                                Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności