Facebook
  ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

  Duma i uprzedzenie (ebook)(audiobook)(audiobook)

  Autor:
  Jane Austin
  Wydawnictwo:
  Zielona Sowa
  Ocena:
  6.0/6  Opinie: 1
  Stron:
  280
  2w1 w pakiecie:
  ePub
  Mobi

  Pięć panien na wydaniu i jeden tajemniczy kawaler 

  Kultowa powieść Jane Austin. Historia o miłości w świecie drobnego ziemiaństwa. Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty... Dla pani Bennet oznacza to nowy życiowy cel, a pan Bennet z dystansem obserwuje poczynania swojej żony. Duma i uprzedzenie to powieść, która jest pocztówką z czasów, które dawno minęły. Autorka w pełen humoru sposób ukazała życie zubożałej szlachty naświetlając jej problemy, a także przedstawiła ówczesną  sytuację kobiet, dla których sprawą priorytetową było korzystne wyjście za mąż. Powieść doczekała się niejednej ekranizacji, a historia pięciu córek Bennet od lat bawi i wzrusza czytelników na całym świecie.

  (…) Powszechnie uważa się, że samotny a zamożny mężczyzna potrzebuje do pełni szczęścia jedynie żony.
  Mimo że tuż po przeprowadzeniu się kawalera do nowej miejscowości nikt z mieszkańców nie zna jego poglądów i uczuć, to jednak prawda ta jest tak silnie zakorzeniona w umysłach okolicznych rodzin, że nowy lokator zostaje natychmiast uznany za prawowitą własność tej czy innej córki.
  – Mój drogi mężu – odezwała się pewnego dnia pani Bennet – czy słyszałeś, że Netherfield Park znalazł nareszcie nowego gospodarza? Mężczyzna zaprzeczył.
  – Ale to prawda – odparła pani Bennet. – Pani Long była u mnie przed chwilą i opowiedziała mi wszystko.
  Pan Bennet milczał.
  – Nie chcesz wiedzieć, kto wydzierżawił posiadłość? – niecierpliwiła się kobieta.
  – Wiem, że chcesz mi powiedzieć, a ja nie widzę żadnych przeszkód, aby tego nie wysłuchać.
  Dama nie czekała na dalszą zachętę.
  – Mój drogi, pani Long twierdzi, że Netherfield Park został wydzierżawiony przez młodego, zamożnego dżentelmena z Północnej Anglii; podobno przybył tutaj w poniedziałek, aby zobaczyć posiadłość, i był tak zachwycony, że natychmiast dopełnił wszelkich formalności z panem Morrisem. Ma się do nas sprowadzić jeszcze przed świętym Michałem, a część służby przyjedzie do domu już pod koniec przyszłego tygodnia.
  – Jak się nazywa?
  – Bingley.
  – Ma żonę, czy jest kawalerem?
  – Och! Jest kawalerem, mój drogi, jest kawalerem! Młody dżentelmen z ogromną fortuną, cztery lub pięć tysięcy funtów rocznie. Cóż za szczęście dla naszych dziewcząt! (…) 

                                                                                                            Fragment książki

  Zamknij

  Wybierz metodę płatności