ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

    Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków

    (ebook) (audiobook) (audiobook)
    Autor:
    Anna K. Kłys
    Wydawnictwo:
    Wielka Litera
    Ocena:
    Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
    Stron:
    352
    Dostępne formaty:
    ePub
    Mobi

    Wstrząsająca rozprawa z historią powojennej polski 

    Brudne serca to napisana na podstawie dokumentów  i archiwalnych zapisków historia dwóch młodych mężczyzn, których historia postawiła po przeciwnych stronach barykady. Gdy po wojnie w czasie represji i aresztowań młody milicjant Stanisław Cichoszewski zabija sowieckiego żołnierza w obronie niewinnej dziewczyny od razu dostaje na siebie wyrok. Uznany za zdrajcę jest ścigany i każdy dzień może być jego ostatnim. Decyzje o jego dalszym losie ma podjąć niewiele starszy od niego starszy funkcjonariusz UB Jan Młynarek. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, ale kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji. Jakby nie dość było tego zapętlenia w bratobójczej walce, w trakcie pisania książki Kłys znajduje w papierach IPN informację, która przewraca do góry nogami jej życie rodzinne. Pół wieku po tych wydarzeniach autorka opisując skrupulatnie dzieje powojennej polski i losy dwóch bohaterów dowiaduje się, że wszystko to działo się blisko jej rodziny i było z nią ściśle powiązane. Ojciec Anny Kłys był etatowym pracownikiem SB i prowadził działania w sprawie związanej ze Stanisławem Cichoszewskim. Losy konkretnych ludzi w pierwszych latach wprowadzania komunizmu w Polsce, ale też dygresje do lat późniejszych, stają się w reportażu Kłys opowieścią o naszej powikłanej, często do dziś niewyjaśnionej historii najnowszej. Historii, o którą zażarcie się spieramy i która wpływa na nasze współczesne wybory. 

    (…) Pamięć narodowa jest sumą skleroz wszystkich obywateli. Skleroz prawdziwych, wynikających z wieku. I skleroz mentalnych. Różnych wyparć, dysonansów poznawczych, czasem wstydu, częściej strachu. Ktoś coś dopowie, ktoś jest pewien, że tak było... nagle przypomina sobie obrazy, które przecież prawie na pewno widział.
    Z oddalenia wszystkie szczegóły zacierają się, po siedemdziesięciu latach staje się mało istotne – kto trzyma pistolet, kto coś podpisuje. Widać tylko ogólny zarys, zhomogenizowaną grupę, którą z pewnym prawdopodobieństwem można określić: to nasi. Albo: to oni.
    Jeśli pamięć narodowa wie lepiej, kto jest kim, to co na to pamięć pojedynczych ludzi? Czego nie chce zachować, co tworzy od nowa, czego się wypiera, a co przekręca?
    Mamy bohaterów i zdrajców, ofiary i katów, stare pomniki dyskretnie wywiezione lub zburzone, a w oprawie muzyki, poezji i wzruszeń odsłaniane nowe. Nie mamy tylko ciągle pojęcia – co powoduje, że zostaje się bohaterem albo zdrajcą.
    Gdzieś są przemilczane przez dziesięciolecia słowa, ludzie, którzy nie mają grobów, i ci, którzy cieszyli się aktywnością przez ponad czterdzieści lat, a od 1989 roku starają się zniknąć na antypodach pamięci. Są w schemacie, dopasowani do roli, obciosani, szczegóły mogą tylko drażnić (…) 

                                                                                                          Fragment książki

    Wybrane bestsellery

    Wielka Litera - inne książki

    Zamknij

    Wybierz metodę płatności

    Zamknij Pobierz aplikację mobilną Ebookpoint